קידום אתרים בהתחייבות / תשלום לפי תוצאות – כמה זה אמיתי?

מדי פעם בפעם יוצא לי לראות מישהו שמחפש קידום אתרים עם התחייבות לתוצאות או בתשלום לפי תוצאות. אז החלטתי להרים את הכפפה ולתת את דעתי האישית והמקצועית בנושא.

האם ניתן להתחייב לתוצאות בקידום אתרים?

התשובה הקצרה והמהירה ביותר תהיה “כן” אבל גם “לא”.

ראשית צריך להבין היטב למה הכוונה במילה “תוצאות” – מיקומים בגוגל? כמות כניסות אורגניות לאתר? כמות המרות? מן הסתם אי אפשר יהיה להתחייב על כולם.

לצורך הדוגמה נניח שאנו מדברים על התחייבות למיקומים. גם פה נצטרך להגדיר מראש אילו מיקומים ייחשבו הצלחה. מכיוון שאיש אינו שולט במנועי החיפוש, ו-SEO הוא למעשה עבודה שיש בה צד שלישי (חוץ מהלקוח והמקדם) – לא באמת ניתן להתחייב למיקומים ספציפיים.

קידום אתרים בהתחייבות לתוצאות או לפי תשלום

אז על מה כן ניתן להתחייב כשמדובר במיקומים? על מיקומים בדף ראשון, למשל. כל עוד הביטוי/ים נמצא/ים בעשירייה הראשונה, נקבל X תשלום. אם הביטוי/ים מחוץ לעשירייה הראשונה, נקבל Y תשלום נמוך יותר. אותה חלוקה אפשר לבצע גם בדף הראשון – כל עוד הביטוי/ים בשלישייה או בחמישייה הראשונה, X תשלום; אם הביטוי/ים בחמישייה התחתונה, Y תשלום נמוך יותר.

מכאן ברור, כמו שכבר ציינתי, שעצם העובדה שמישהו אכן מוכן להתחייב – משמעות הדבר שהוא מוכן להעמיד את הכנסותיו בהתאם לעבודתו. זה לא אומר שאותו אחד שהתחייב – אכן מסוגל לממש את הבטחותיו. התחייבות לתוצאות היא פשוט דרך טובה יותר לבדל את עצמך מהמתחרים.

התשובה הנוספת לשאלה הזו תהיה “לא” – לא ניתן להתחייב לתוצאות ב-SEO. בדיוק כפי שאיש אינו מתחייב לתוצאות בפרסום ממומן לסוגיו, בשיווק במייל או בפרסום קונבנציונלי בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונים ובשלטי חוצות – כך לא מתחייבים לתוצאות גם בקידום אתרים. חד וחלק.

רוצה להתקדם?

  קידום אורגניייעוץ SEOשיעור פרטיתוכן

  האם יש תשלום לפי תוצאות בקידום אתרים?

  גם פה התשובה המהירה והקצרה היא “כן” אבל גם “לא”.

  בדיוק כפי שיש עורכי דין ששכרם נגזר מהשאלה האם הצליחו במשימתם, כך יש גם אנשי SEO שמוכנים לקבל תשלום לפי תוצאות שהוגדרו מראש.

  אני לא יודע כמה אנשים בעולם מוכנים שמשכורתם תיקבע בצורה כזו; אבל העובדה שבשנים האחרונות יש ריבוי של לקוחות שמבקשים SEO לפי תוצאות, מעידה על זלזול רבתי בתחום הזה.

  אני לא תמים ואני יודע היטב מדוע זה קורה. מכיוון שקשה להגיע להישגים משמעותיים ב-SEO בזמן סביר, יש הרבה חברות ומקדמי אתרים שמנצלים את זה לטובתם – ופשוט מקבלים כסף בלי לעשות דבר. פועל יוצא הוא שיש הרבה נפגעי SEO שלא מוכן שיעבדו עליהם יותר, ולכן באים בדרישה הזו.

  אין ספק שקידום אתרים הוא תחום בעייתי כאשר נדרשים להוכיח תועלת; אבל את אותו דבר בדיוק ניתן להגיד על כל תחום אחר בעולם השיווק, בדגש על שיווק דיגיטלי. רוב אנשי השיווק לא מבטיחים תוצאות או מקבלים תשלום לפי תוצאות, אז אין שום סיבה שאנשי SEO ייפלו לבור הזה.

  אז על מה כן ניתן להתחייב בקידום אתר?

  אין תשובה אחת נכונה.

  הכול תלוי בשאלה האם בעל המקצוע שאליו הגעתם מוכן להתחייב לתוצאות ו/או מוכן לקבל תשלום לפי התוצאות הללו. מנקודת מבטי האישית והמקצועית ניתן להתחייב בוודאות ל-100% עבודה והשקעה, כדי שהקידום יישא פרי ויגדיל את ההכנסות והרווחים שלכם.

  אני לא מכיר הרבה אנשים שמוכנים שמשכורתם תתנודד בהתאם לביצועיהם ו/או הצלחותיהם. לעיתים אכן יש עורכי דין שמוכנים ששכרם ייקבע בצורה הזו, אבל זה לא אומר שהם הדוגמה שיש לאמץ.

  חשבו על זה רגע מנקודת מבטכם, לא משנה באיזה תחום מקצועי אתם עוסקים.
  האם תסכימו לקבל תשלום / משכורת רק לפי הצלחה או רמת הביצועים שלכם? כנראה שלא.

  אז למה שמישהו אחר יהיה מוכן לזה?

  כתוב/כתבי תגובה

  דילוג לתוכן